Izrael: sąd nakazał matce zaszczepienie dzieci

2019-11-08 [PAP]

Strona główna > Aktualności > Izrael: sąd nakazał matce zaszczepienie dzieci

Izraelski sąd rodzinny w Tel Awiwie nakazał kobiecie, która sprzeciwiła się zaszczepieniu dwójki swoich dzieci w wieku czterech i siedmiu lat, by zrobiła to ciągu dwóch tygodni. 

Jak poinformował dziennik „Haarec”, wyrok wydano w odpowiedzi na pozew ojca dzieci, których nigdy nie szczepiono przeciwko odrze i innym chorobom wieku dziecięcego. „Wprawdzie mam wrażenie, że pozwana działa na rzecz dzieci zgodnie ze swoimi poglądami, ale argumenty, które podniosła przeciwko szczepieniom, były ogólne, niejasne i niepoparte żadnymi dowodami" – napisała w uzasadnieniu sędzia Vered Shavit Finkelstein.

Rodzice, którzy nigdy nie zawarli związku małżeńskiego, w przeszłości byli zaangażowani w różne postępowania prawne dotyczące opieki i alimentów na dzieci. Ostatecznie osiągnięto obejmujące wszystkie te kwestie porozumienie rodzicielskie. W jego ramach matka zobowiązała się do zapewnienia dzieciom wszystkich odpowiednich badań lekarskich i szczepień zalecanych przez ministerstwo zdrowia. 

W swoim pozwie ojciec argumentował, że nieszczepienie dzieci stanowi zagrożenie zarówno dla nich samych, jak też dla innych. Zwrócił także uwagę na fakt, że matka nie posiada dokumentacji medycznej wskazującej na uczulenie na szczepionki. Podkreślił, że podejmuje ona nieodpowiedzialne działania, kierując się „mesjanistyczną” ideologią antyszczepionkową. (PAP)