Rok zawieszenia za poglądy „antyzdrowotne”

2019-10-31 [PAP]

Strona główna > Aktualności > Rok zawieszenia za poglądy „antyzdrowotne”

Karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na rok wymierzył w środę, 30 października Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi lekarzowi Hubertowi Czerniakowi z Opoczna, który kwestionował obowiązujący kalendarz szczepień. Wyrok jest nieprawomocny, a obrona zapowiada apelację. 

Postępowanie w sprawie Huberta Czerniaka (obwiniony zgodził się na publikowanie jego danych przez media) okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej w Łodzi wszczął pod koniec 2016 r. po publicznych i medialnych wypowiedziach, w których lekarz kwestionował obowiązujący kalendarz szczepień. Miał też informować o szkodliwości szczepionek. Przez półtora roku prowadzono postępowanie wyjaśniające. Rzecznik kilkukrotnie przesłuchał obwinionego i powołał dwóch biegłych – specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych i pediatrii. W efekcie Czerniak usłyszał zarzuty dotyczące kwestionowania kalendarza szczepień, a wniosek jego o ukaranie skierowano do Okręgowego Sądu Lekarskiego w Łodzi.

Wystąpienia nienaukowe i szkodliwe 

Na ostatniej, czwartej z kolei rozprawie, która odbyła się w środę, łódzki sąd wydał orzeczenie, o którym poinformowała rzecznik Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi Justyna Kowalewska. Uznano Czerniaka za winnego zarzucanego mu przewinienia zawodowego polegającego na szerzeniu postaw antyzdrowotnych, niezgodnych z przepisami kodeksu etyki lekarskiej, które zobowiązują lekarzy do postępowania zgodnie z aktualnie obowiązującą wiedzą medyczną. Przewodniczący składu sędziowskiego Tadeusz Wójcik podkreślił w uzasadnieniu wyroku, że obwiniony opierał swoje wypowiedzi i poglądy na pracach i opiniach o znikomej wartości naukowej. Ocenił też jego wystąpienia jako „wysoce szkodliwe społecznie” i „antyzdrowotne”.

Będzie apelacja 

Obrońca lekarza z Opoczna zaznaczył, że wyrok jest nieprawomocny i w najbliższych dwóch tygodniach złoży apelację do Naczelnego Sądu Lekarskiego. Podczas rozprawy przed siedzibą Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi poparcie dla Czerniaka demonstrowało kilkadziesiąt osób. (PAP)