Zidentyfikowano pierwszy w tym sezonie wirus grypy w Polsce

2019-10-21 [PAP]

Strona główna > Aktualności > Zidentyfikowano pierwszy w tym sezonie wirus grypy w Polsce

U rocznego dziecka zidentyfikowano pierwszy w tym sezonie przypadek wirusa grypy w Polsce. Od początku października odnotowano ponad 228 tys. zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.

Jak mówi prof. Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH), zidentyfikowany patogen to wirus A/H1N1/pdmo9, który najczęściej występował w poprzednim sezonie grypowym 2018/19. Stanowił on aż 65,7 proc. wszystkich zakażeń wywołanych wirusami grypy i grypopodobnymi. „Antygen tego podtypu wirusa znajduje się w szczepionkach zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na obecny sezon epidemiczny 2019/20, który rozpoczął się wraz z początkiem października” – podkreśliła prof. Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Warszawie. 

Grupa ryzyka

Zdaniem prof. Brydak wykrycie podtypu wirusa A/H1N1/pdmo9 u jednorocznego dziecka świadczy o tym, że nie zostało ono, podobnie jak jego matka, zaszczepione przeciwko grypie. Zgodnie z zaleceniami WHO szczepionkę można podawać dzieciom od szóstego miesiąca życia. Zalecana jest ona wszystkim osobom powyżej tego wieku, ale szczególnie powinno się szczepić maluchy do czwartego roku życia oraz seniorów od 65. roku życia, gdyż te dwie grupy są najbardziej narażone na chorobę i jej powikłania. Do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania zalicza się także pacjentów po przeszczepach, z chorobami kardiologicznymi, onkologicznymi, układu oddechowego, moczowego oraz cukrzycą.

Trzy rodzaje szczepionek

Z danych NIZP-PZH wynika, że wirusem grypy zakaża się w Polsce 35-40 proc. dzieci w wieku od pierwszego do czternastego roku życia, a szczepi się przeciwko niemu mniej niż 1 proc. z nich. W całej populacji szczepiło się w ostatnich kilku latach jedynie 4 proc. Polaków. Antygen wirusa grypy A/H1N1/pdmo9 znajduje się zarówno szczepionkach cztero-, jak i trójskładnikowych. W obecnym sezonie dostępne są w Polsce trzy rodzaje szczepionek przeciwko grypie: dwie czteroskładnikowe, jedna trójskładnikowa oraz donosowa dla dzieci w wieku od dwóch do ośmiu lat. (PAP)