Bakterie jelitowe nie wytrzymują współczesnego stylu życia

2019-10-21 [PAP]

Strona główna > Aktualności > Bakterie jelitowe nie wytrzymują współczesnego stylu życia

Ewolucja stylu życia w społeczeństwach zachodnich prowadzi do obniżenia poziomu lub zaniku niektórych bakterii jelitowych – informują naukowcy na łamach czasopisma „Cell Host & Microbe”.

Włoscy naukowcy z uniwersytetów w Trydencie i Bolzano badali bakterie występujące w przewodzie pokarmowym człowieka lodu, który żył 5300 lat temu (jego zwłoki znaleziono w 1991 r. w topniejącym alpejskim lodowcu), i porównywali je z tymi obserwowanymi wśród społeczeństw zachodnich i niezachodnich (m.in. z Tanzanii i Ghany). Okazało się, że u mieszkańców krajów uprzemysłowionych zanikają drobnoustroje odpowiedzialne za trawienie błonnika.

Wspomagające trawienie bakterie jelitowe, należące do gatunku Prevotella copri, występowały w przewodzie pokarmowym człowieka lodu i są powszechne w różnych częściach świata, gdzie nie zakorzenił się zachodni model życia, w tym poziom higieny. Natomiast znaleźć je można jedynie u 30 proc. populacji zachodniej. Związane jest to z dietą bogatą w tłuszcze, a ubogą w błonnik, siedzącym trybem życia, stopniem higieny, popularnością antybiotyków i innych środków medycznych. Zubożenie mikrobiomu przewodu pokarmowego może być z kolei związane z alergiami, chorobami autoimmunologicznymi, otyłością i chorobami przewodu pokarmowego. Więcej informacji. (PAP)