Ciężki NOP jeden do trzech razy na milion

2019-09-27 [PAP]

Strona główna > Aktualności > Ciężki NOP jeden do trzech razy na milion

Ciężkie odczyny poszczepienne stanowią 0,3 proc. wszystkich zarejestrowanych w danym roku – twierdzi krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

„Co roku w Polsce rejestrujemy średnio od 2 do 3 tys. wszystkich niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP-ów), z czego od 100 do 200 z nich to NOP-y poważne. Ciężkie NOP-y występują bardzo rzadko i statystycznie jest to około 0,3 proc. ze wszystkich zarejestrowanych w danym roku przypadków NOP. Badania pokazują, iż ciężki NOP, jakim jest reakcja anafilaktyczna, występuje od jednego do trzech razy na jeden milion podanych dawek szczepionki” – wyjaśniła na portalu Zaszczepsiewiedza.pl dr Paradowska-Stankiewicz.

Myląca klasyfikacja 

Klasyfikacje NOP są różne w poszczególnych krajach i zależą od instytucji monitorującej. Jak wyjaśnia dr Paradowska-Stankiewicz. W Niemczech na przykład gorączka po podaniu szczepionki nie jest monitorowana, podczas gdy w Polsce może być zakwalifikowana jako łagodny NOP. Specjalistka dodaje, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdy NOP wymagający leczenia szpitalnego uznawany jest za ciężki. „W sytuacji naszego kraju, gdzie rodzice w godzinach wieczornych mogą uzyskać poradę lekarską często tylko w SOR, taka kwalifikacja mogłaby być myląca” – ocenia specjalistka.

Obowiązek lekarza

W Polsce lekarz, farmaceuta oraz pielęgniarka, którzy stwierdzili lub podejrzewają u NOP, mają obowiązek zgłosić go w ciągu 24 godzin do właściwego powiatowego inspektora sanitarnego w celu ustalenia związku przyczynowo-skutkowego między szczepieniem a pojawiającymi się niepokojącymi objawami. Natomiast pacjenci (w przypadku szczepień dzieci – rodzice) mogą je zgłaszać do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. (PAP)