Inżynieria genetyczna lekiem na HIV?

2019-09-20 [Rzeczpospolita]

Strona główna > Aktualności > Inżynieria genetyczna lekiem na HIV?

Chińscy naukowcy podjęli próbę wyleczenia nosiciela HIV metodą inżynierii genetycznej. Wyniki ich prac publikuje czasopismo​ „New England Journal of Medicine”.

Metoda CRISPR, którą zastosowali Chińczycy, uważana jest za przełom w badaniach nad lekiem na HIV – białko Cas-9 wykorzystuje się w niej do przecięcia nici DNA, a następnie jej modyfikacji – informuje „Rzeczpospolita”. Naukowcy poddali leczeniu chorego na białaczkę 27-letniego nosiciela wirusa. Wspomnianą metodę zastosowali do modyfikacji komórek macierzystych pozyskanych od dawcy, które następnie zostały wprowadzone do organizmu pacjenta. Z DNA usunięto gen CCR5, odpowiedzialny za produkcję białka, które wirus wykorzystuje, aby wniknąć do ustroju. Wiadomo bowiem, że zmutowany gen CCR5 zapewnia odporność na HIV. 

Okazało się, że połowa z przeszczepionych komórek była żywa 19 miesięcy po umieszczeniu w ciele chorego. Stanowiły one od pięciu do ośmiu procent komórek macierzystych biorcy. Zdaniem naukowców to dowód na to, że taka metoda leczenia może być skuteczna. Według Carl June, profesor immunoterapii z Uniwersytetu w Pensylwanii, aby można było mówić o terapii, komórki macierzyste dawcy musiałyby zastąpić 90 proc. komórek biorcy. („Rzeczpospolita”)