Po przeszczepach kałowych czas na waginalne

2019-09-13 [PAP]

Strona główna > Aktualności > Po przeszczepach kałowych czas na waginalne

Zainspirowani sukcesami przeszczepów kałowych naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa typują szczepy bakterii tworzące zdrową monokulturę pochwy.

Jak czytamy na łamach „Frontiers in Cellular and Infection Microbiology”, w przeszczepy kału od zdrowych dawców okazały się ogromnym sukcesem w przywracaniu różnorodności bakteryjnej jelit. Stąd pomysł, by w podobny sposób – dzięki przeszczepowi płynu – odtworzyć ochronną monokulturę bakterii z rodzaju Lactobacillus u kobiet z bakteryjnym zapaleniem pochwy. Naukowcy z Johns Hopkins University podjęli próby transplantacji mikroflory pochwy (VMT) od zdrowych dawczyń. „Istnieją znaczące dowody epidemiologiczne na to, że przenoszenie mikroflory pochwy już ma miejsce, na przykład między uprawiającymi seks z kobietami, ale przed badaniami klinicznymi VMT trzeba najpierw ustalić sposób poszukiwania dawczyń o optymalnej do przeszczepu mikroflorze pochwy, tak by zminimalizować ryzyko przenoszenia patogenów” – wyjaśnia dr Ethel Weld.

Skrining dawczyń

Dwadzieścia potencjalnych dawczyń w wieku od dwudziestu do 35 lat wybrano spośród uczestniczek poprzednich badań klinicznych, co zwiększyło prawdopodobieństwo spełnienia przez nie zakładanych kryteriów. Większość stanowiły kobiety rasy białej lub wschodnioazjatyckiej (w ich przypadku w USA istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo nieprawidłowego składu mikroflory pochwy). Wykonano badania przesiewowe krwi, moczu oraz pobranych z pochwy wymazów i płynów. Oprócz sprawdzenia narażenia na choroby przenoszone drogą płciową i inne infekcje analiza próbek pozwoliła zespołowi skorelować strukturę bakteryjną pochwy z jej funkcjonowaniem. Droższe i długotrwałe testy potwierdzające – takie jak dodatkowe kontrole bezpieczeństwa i klasyfikacja dawki Lactobacillus – mogą być następnie przeprowadzane u najbardziej obiecujących dawczyń.

Obiecujący szczep

„Idealny” profil bakteryjny dawczyni i jego dopasowanie do biorczyni wymaga jeszcze ustalenia. Jednak badanie pilotażowe dostarczyło już pewnych informacji. Na przykład próbki płynu pochwowego zdominowane przez Lactobacillus crispatus miały zwykle wyższą zawartość ochronnego kwasu mlekowego, niższe pH i większą skuteczność w ochronie przed HIV.

Wiele potencjalnych dawczyń może zniechęcać konieczność 30-dniowej lub dłuższej abstynencji seksualnej. Gdy uda się ostatecznie zrozumieć rolę gatunków bakterii i wytwarzanych przez nie produktów, być może upowszechni się hodowla jednolitych, standaryzowanych przeszczepów. (PAP)