Jedno jabłko zawiera 100 mln bakterii, których nie da się zmyć

2019-09-12 [PAP]

Strona główna > Aktualności > Jedno jabłko zawiera 100 mln bakterii, których nie da się zmyć

Aż 90 proc. z nich znajduje się w nasionach, a prawie cała reszta – w miąższu. Mikroby obecne w organicznych owocach są zdrowsze. 

Ponieważ przyjmowane z pożywieniem mikroorganizmy mogą kolonizować jelita człowieka, naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Graz sprawdzili zawartość bakterii w jednym z najpopularniejszych owoców. Porównali mikroorganizmy obecne w jabłkach uprawianych przemysłowo oraz w sposób organiczny. Przeanalizowali przy tym osobno skórki, miąższ, nasiona oraz kielich (miejsce na dole owocu).

Ekologiczne lepsze dla zdrowia…

Jak się okazało, oba rodzaje jabłek zawierały podobną liczbę mikrobów. „Oceniamy, że jedno, ważące 240 g jabłko zawiera średnio ok 100 mln bakterii” – zaznacza prof. Gabriele Berg, współautorka badania, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma „Frontiers in Microbiology”. Aż 90 proc. z nich znajduje się w nasionach, a prawie wszystkie pozostałe w miąższu. 

Zdaniem naukowców korzystniejsze dla zdrowia są jednak bakterie żyjące w owocach z ekologicznych upraw. „Świeżo zebrane, organicznie uprawiane jabłka zawierają dużo bardziej różnorodny, zrównoważony i wyraźniej określony zestaw bakterii w porównaniu ze zwykłymi. (…) Bakterie z obejmującej znane patogeny grupy Escherichia-Shigella znajdowane były w większości konwencjonalnie uprawianych jabłek, ale w żadnych z jabłek organicznych. W przypadku korzystnych probiotycznych bakterii Lactobacillus zauważyliśmy natomiast odwrotną zależność” – podkreśla prof. Berg.

I w smaku

Mikrobiom owoców może nawet wpływać na ich smak. „Methylobacterium, która – jak wiadomo – nasila biosyntezę składników odpowiedzialnych za truskawkowy aromat, była dużo bardziej powszechna w jabłkach organicznych. Szczególnie dużo było jej na skórce i w miąższu, które ogólnie miały bogatszy mikrobiom niż nasiona, ogonek i kielich” – opowiada prof. Berg. Więcej informacji na stronie. (PAP)