Uchwały ws. szczepień i miejskich żłobków nieważne i bezprawne

2019-08-23 [PAP]

Strona główna > Aktualności > Uchwały ws. szczepień i miejskich żłobków nieważne i bezprawne

Wojewoda wielkopolski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwał poznańskich radnych ws. szczepień i miejskich żłobków. Uznał je za niezgodne z prawem.

W lipcu poznańscy radni zdecydowali, że warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka w Poznaniu ma być pisemne potwierdzenie odbycia przez dziecko obowiązkowych szczepień. Jak poinformował 22 sierpnia rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Sebastian Antczak, ze względów formalno-prawnych wydano rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwał. 

Istotne naruszenie szeregu przepisów

Podstawę prawną takiego orzeczenia stanowiło „istotne naruszenie przepisów ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech”. W kwestii potwierdzenia odbycia szczepień jako warunku przyjęcia do żłobków stwierdzono m.in., że dane zawarte w dokumentacji medycznej stanowią dane wrażliwe. W związku z tym nałożenie obowiązku ich udostępniania podmiotom nieuprawnionym do ich przetwarzania narusza przepisy zarówno unijne, jak i krajowe (ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta oraz konstytucja). 

Gwarancja bezpieczeństwa vs. dyskryminacja 

Zdaniem władz miasta przyjęte w lipcu rozwiązanie motywowałoby mieszkańców Poznania do przestrzegania obowiązujących przepisów o obowiązkowych szczepieniach. Przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Marek Sternalski mówił wówczas, że dzięki niemu rodzice będą mogli traktować żłobek jako „oazę bezpieczeństwa zdrowotnego” dla ich pociech. Radni opozycyjnego klubu PiS zagłosowali przeciw lub wstrzymali się od głosu. Opozycja wskazywała, że nie można rodzicom, którzy nie szczepią dzieci, kategorycznie odmawiać miejsca w miejskim żłobku. Podkreślali również fakt, że wprowadzanej regulacji nie poprzedzono szeroką debatą, a nakaz przedstawiania dokumentu potwierdzającego odbycie szczepień może być niezgodny z prawem. Miejscy prawnicy zapewniali wówczas, że przetwarzanie takich danych będzie się odbywało zgodnie z obowiązującymi przepisami. (PAP)