Największa w Polsce liczba przypadków boreliozy

2019-08-20 [Dziennik Polski]

Strona główna > Aktualności > Największa w Polsce liczba przypadków boreliozy

Od początku roku małopolski sanepid odnotował 831 przypadków boreliozy. W pierwszym kwartale ubiegłego roku były to 432 zachorowania. 

Jak podaje „Dziennik Polski”, w 2016 r. w analogicznym okresie zachorowały 304 osoby, a w 2017 r. – 502. Jak zauważa Jacek Żak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, zapadalność na boreliozę w Małopolskiem jest znacząco wyższa od notowanej w kraju. Wzrost liczby rejestrowanych przypadków widoczny jest jednak w całej Polsce. Wynikać to może m.in. ze zwiększenia świadomości społeczeństwa oraz coraz lepszego dostępu do diagnostyki laboratoryjnej, dzięki której choroba jest częściej diagnozowana.

Jak czytamy, aż 80 proc. nowych przypadków boreliozy notuje się w czerwcu i lipcu. Kleszcze atakują nie tylko w parkach i lasach, lecz także na miejskich skwerach i trawnikach. Jedna samica jest w stanie złożyć nawet sześć tysięcy jaj. Rozprzestrzenianie się kleszczy jest niestety nieuniknione ze względu na obserwowane obecnie gwałtowne skoki temperatury, łagodniejsze zimy i zacieranie się pór roku.

Lekarze zwracają uwagę na konieczność szybkiej interwencji w przypadku ugryzienia kleszcza, gdyż zakażenie boreliozą może nastąpić, jeśli przebywa on w skórze co najmniej 24 godziny. Przeciwko zapaleniu opon mózgowych przenoszonemu przez te pajęczaki można się zaszczepić. Przeciwko boreliozie szczepionki nie ma. („Dziennik Polski”)